YKS, Ders Çalışma, Motivasyon, Kişisel Gelişim Videoları, Hangi Bölüm Kaçnet.org

2020 KYK Burs/Kredi ve Yurt Başvuruları Ne Zaman? Burs/Kredi Miktarı Nedir?

2020 KYK Burs/Kredi ve Yurt Başvuruları Ne Zaman? Burs/Kredi Miktarı Nedir?

2020 KYK Burs/Kredi ve Yurt Başvuruları Ne Zaman? Burs/Kredi Miktarı Nedir? Bu sene Koronadan dolayı üniversitelerin açılışı 1 Ekim 2020 tarihi sonrası planlandı. Üniversiteyi kazanan öğrencilerimizin kayıt işlemleri ise 31 Ağustos-4 Eylül 2020’de, elektronik kayıtlar ise 29 Ağustos-2 Eylül 2020’de yapılacak.

2020 KYK Burs, Kredi ve Yurt  Başvuruları Ne Zaman?

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun (KYK) yükseköğrenim öğrencileri için burs, yurt ve öğrenim kredisi başvurularının alınacağı tarih ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
Geçen yıl  burs başvuruları 16 Ekim’de başlayıp 21 Ekim’e kadar devam etmişti. KYK yurt başvuruları ise 19 Ağustos ile 26 Ağustos arasında yapılmıştı.
Bu yıl ise YKS tercih sonuçlarının belli olmasının hemen akabinde yurt başvuruları alınacak ve  Yine geçen yıl olduğu gibi ekim ayı içerisinde de  Kredi ve burs başvuruları alınacak.  Başvurular e-devlet üzerinden yapılacaktır.

KYK burs ve kredisine aynı anda başvuru yapılıyor. Bazı öğrencilere burs bazı öğrencilere kredi çıkar. İki farklı başvuru yoktur.


Burs ve Öğrenim Kredisi Arasında ki Fark Nedir?

Burs: Yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Burstan yararlanacak öğrenciler,

  • Ön lisans öğrencileri, 
  • Lisans öğrencileri, 
  • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.
  • Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez) 
  • ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler, 
  • Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler, 

burstan yararlanabilmektedir.
Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.


Öğrenim Kredisi: Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.
Öğrenim Kredisinden Yararlanacak Öğrenciler;

  • Ön lisans öğrencileri, 
  • Lisans öğrencileri, 
  • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
  • Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

KYK BURS VE KREDİSİ MİKTARI NE KADAR?

2019 yılında burs/kredi miktarı 500 liraydı. 2020 yılında ise  550 liraya yükseldi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Son Yazılar
İnstagram Sayfamızı takip Edin!
instagram 2020yksrehberlik 300x77 - 2020 KYK Burs/Kredi ve Yurt Başvuruları Ne Zaman? Burs/Kredi Miktarı Nedir?
Kategoriler