YKS, Ders Çalışma, Motivasyon, Kişisel Gelişim Videoları, Hangi Bölüm Kaçnet.org

2020 LGS Tercihleri Nasıl Yapılır? Tercihte Nelere Dikkat Edilmelidir?

2020 LGS Tercihleri Nasıl Yapılır? Tercihte Nelere Dikkat Edilmelidir?

2020 LGS Tercihleri Nasıl Yapılır? Tercihte Nelere Dikkat Edilmelidir?

2020 LGS tercihleri nasıl yapılır ve tercih yaparken nelere dikkat edilmelidir. Bunu uygulamalı olarak anlatacağım.

29 Temmuz tarihine kadar  https://e­okul.meb.gov.tr ‘den okula gidilmeden tercihler yapılabilecek.  Tercihleri e-okul üzerinden yaptıktan sonra okul müdürlüğü tarafından onaylanması gerekmektedir. Onaylandıktan sonra iki nüsha çıktısı alınacak, bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek ve diğer nüshası okulda saklanacaktır. Özel okullara ve  yetenek sınavı ile öğrenci alan spor lisesi gibi okullara kayıt olan öğrencilerimiz tercihte bulunmayacak.

Eokul.meb.gov.tr adresine giriş yapıyoruz. Öncelikli olarak Burada tercih kılavuzunu indirip okuyun. Tercihle ilgili merak ettiğiniz sorular  varsa buradan da cevabını bulabilirsiniz.

Sınavla öğrenci alan okulların 2019 yılına ait il il yüzdelik dilimlerini buradan görebilirsiniz. Tercihleri yaparken yüzdelik dilimin baz alınarak yapılması gerekiyor. Bilgileri doldurduktan sonra sorgula butonuna tıkladığımızda sınav sonucunda ki türkiye geneli ve il bazında yüzdelik dilim ekrana geliyor. Tercih yapmak için hangi ildeki ve hangi okulların bilgilerini listelemek istiyorsanız buradan seçiyorsunuz ve listele butonuna tıklıyorsunuz. Adanada ki fen lisesi ve Anadolu liselerinin bilgileri ekrana geldi. Burada okulların en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimlerini ve pansiyonlu olup olmadığını vb bilgileri görebiliyoruz. Buradaki yüzdelik dilimlere göre tercihlerimizi yapacağız. Buradan okullara ait bilgileri öğrendikten sonra  Merkezi, Yerel ve Pansiyonlu Yerleştirme Tercih Başvuru Giriş Ekranı için buraya tıklıyoruz. Gelen ekranda Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 bölüm karşımıza çıkıyor. Bu 3 (üç) grupta tercih yapabilme hakkınız var.. Merkezî Sınava girmeyen öğrenciler  Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 (iki) grupta tercih yapabileceklerdir.

İlk önce Yerel yerleştirme tercih işlemlerini yapmamız gerekiyor. Yerel yerleştirme ile tercih işlemleri bölümüne değilde diğer bölüme tıkladığımızda Yerel Yerleştirme Tercihiniz Bulunmadığından tercih yapamazsınız. Yerel Yerleştirme tercihi yapmak için tıklayınız diye bu şekilde uyarı vermekte  ve merkezi sınavla öğrenci alan tercih ekranı açılmamaktadır. Onun için ilk önce yerel yerleştirme tercihlerinin yapılması gerekiyor.  Burada çıkan Güvenlik kayıt numarasını kaydetmeniz gerekiyor. Çünkü sonradan giriş yaparken bu güvenlik numarasını gireceksiniz.  Yerel tercihlerde beş tercih hakkınız var. Bu alanda üç okulu yeşil renkle belirtilen  ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanından tercih yapmak zorundasın. Diğer ikisini komşu kayıt alanı ve kayıt alanı dışından yapabilirsiniz. Fakat kayıt alanı dışında yaptığınız tercihlerin gelme ihtimali çok düşüktür.  5 tercihin hepsini yapmak zorunda değilsiniz. Yine buradaki tercihlerde  tercihlerde aynı okul türünü üçten fazla yazamazsınız. Örneğin üç anadolu lisesi yazdığınızda diğer tercihlerin anadolu lisesi dışında bir lise türü olması gerekiyor. Yerleştirmede, Okul Başarı Puanı yüksek olan öğrenciler ve devamsızlığı bulunmayanlar öncelikli olarak yerleştirilecektir.

Yerel yerleştirmeyle alan okulları tercih ettik. Buradan okul tercihlerinizin sıralamasını değiştirebilir ya da silebilirsiniz. Tercihimizi yaptıktan sonra kaydet butonuna tıklıyoruz. Şimdi  sınav puanıyla öğrenci alan okulları tercih edeceğim.   Sınav  puanıyla yapılan tercih ilk değerlendirilen kısım olacak. Sınav puanıyla bir okula yerleşilemezse yerel yerleştirmeyle bir okula yerleşilmiş olunacak.

Sınavla öğrenci alan okullara yönelik tercih sayısı bu yıl 5’ten 10’a çıkarıldı. Bu okulların geçen yıla ait yüzdelik dilimleri görmüştük ve  bu yüzdelik dilimlerin baz alınarak tercihlerin  yapılması gerekiyor. Tek tek okul bazında 2020 yılı için yüzdelik dilim hesaplamaya gerek yoktur. Tercih yaparken tavsiyem yüzdelik diliminizden yüksek  istediğiniz bir okulu ilk sıraya yazmanız ve yüzdelik diliminize yakın okullar  ve sonunu da garanti gözüken bir okulu yazmanız olur. Sınavla yerleştirme yapılan tercihlerde mesafe ve okul türü sınırlaması bulunmuyor.

Pansiyonlu okul bölümünde de  beş tercih hakkınız var. Buradan tercih yapmak da zorunda değilsiniz.

Merak ettiğiniz soruları yorumda belirtebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Son Yazılar
İnstagram Sayfamızı takip Edin!
instagram 2020yksrehberlik 300x77 - 2020 LGS Tercihleri Nasıl Yapılır? Tercihte Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kategoriler