YKS, Ders Çalışma, Motivasyon, Kişisel Gelişim Videoları, Hangi Bölüm Kaçnet.org

2020 LGS Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gereken 2 Önemli Husus

2020 LGS Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gereken 2 Önemli Husus

2020 LGS Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gereken 2 Önemli Husus, 2020 LGS tercihleri, 2020 LGS tercih, 2020 LGS tercih önerisi, 2020 LGS tercih hakkı

2020 LGS tercihlerinde okulların yüzdelik dilimlerini tahmin etme çalışmalarını takdir etmekle beraber şu iki noktayı hatırlatmak istedim.

1. Tek tek okul bazında tahmini yüzdelik dilim hesaplamak çok iyi bir veri olmayabilir çünkü bu merkezi tercihler tek bir okul için değil yüzlerce okul için yapılıyor ve bu okulların yüzdelik dilimleri sıralı olarak ister istemez birbirlerine bağlı. Ortalama yüzde 40 kontenjan ve aday artışı var ve bunlar birbirini dengeleyecek.

2. Merkezi tercihte 10 lise seçme hakkı verildi bu öğrencinin ve velinin işini kolaylaştırıyor. Normal şartlarda örneğin yüzde 5 olan bir öğrenci için yüzde 3 – 8 arasında ve dengeli bir dağılımla tercih yapmak daha uygun olur. Bakanlığın açıkladığı 2019 resmi yüzdelik dilimlerini yanına ikinci bir yüzdelik dilim koymak sadece veli ve öğrencileri paniğe sevketmekten başka bir işe yaramaz. Bizim rehber öğretmenler olarak yapacağımız en iyi şey tercihin mantığını iyi anlatmaktır. Lise tercihi nispeten daha kolaydır. Kolay olan ve 10 seçme hakkı verilen bir tercihi olduğundan zor göstermeye gerek yoktur.

Referans alınacak tek veri 2019 yüzdelik dilimlerdir ve bu yılın yüzdelik dilimlerdeki olası oynaması sapması bunun üzerinden olacaktır. 2019 yüzdelik diliminin yanına 2020 tahmini yüzdelik dilimini koyup bunun üzerinden oynama sapma beklemek gereksizdir. Bu yılın asıl bilinmez olanı malumunuz devam eden salgındır.

Tercihlerde asılolan öğrenci ve velinin iradesidir çok istatistiğe boğulmaya gerek yok derim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Son Yazılar
İnstagram Sayfamızı takip Edin!
instagram 2020yksrehberlik 300x77 - 2020 LGS Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gereken 2 Önemli Husus
Kategoriler