YKS, Ders Çalışma, Motivasyon, Kişisel Gelişim Videoları, Hangi Bölüm Kaçnet.org

2020 YKS’ye Son Hafta Kala Ne Yapılmalı? TYT AYT Sona Hafta Önerileri

2020 YKS’ye Son Hafta Kala Ne Yapılmalı? TYT AYT Sona Hafta Önerileri

2020 YKS’ye Son Hafta Kala Ne Yapılmalı? TYT AYT Sona Hafta Önerileri. Sınav haftası ne yapmalı?

Sevgili gençler Yıl içinde gezmelerinizden, rahatlığınızdan, uykunuzdan fedakarlık ettiniz. Sınav marotonunda bir çok engeli aştınız..  Bu hafta moralinizi yüksek tutmaya bakın. Ziya Gökalp “Nice hastalıklar var ki onlara ilaç vermek yerine ümit aşılamak gerekir” diyor. Sınava yaklaştığınız bu haftada en çok ihtiyaç duyduğunuz ümit ve moraldir.

Hedefinize hayallerinize ulaşmak için birçok adım attınız. Ve bu adımların her birisi  değerli ve bu adımların her birisi bir başarı. Onun için  bu zamana kadar Yaptığınız çalışmalardan dolayı  kendinizi takdir edin.

Aklınıza gelen olumsuz düşüncelere değil yaptıklarınıza, ve yapacaklarınıza odaklanın. Gününüzü planlayın. Ders çalışmaya soru çözmeye  devam edin.  Zihninizi yapacağınız işler ve aktivitelerle meşgul edin.

Ne derler ne düşünürler, kazanamazsam ne olur? Başaramayacağım gibi işe yaramayan hedefinize ulaşmada size yardımcı olmayan cümleler kurmayı ve soruları  sormayı bırakın. Bu tarz düşünmelerle Durduk yere kendinize engel olmayın. Kendiniz engel olmadığınız sürece Allahın izniyle hiç kimse sizi durduramaz.  Unutmayın ki her işte olduğu gibi sınavlarda da   yapabileceklerimizin sınırını belirleyen kendi kendimize kurduğumuz kelime ve cümleler de saklıdır.

Eğer işi yapabileceğinize inanırsanız ne kadar güç olur olursa olsun başarırsınız. Ama kendinizi dünyadaki en basit bir işi yapamayacak şekilde görürseniz köstebek tepecikleri dahi sizin tırmanamayacağınız tepeler haline gelir. Hiç kimse inanmadıklarının peşinden koşmaz. Onun için sevgili gençler lütfen kendinize inanın.

Bir kayıkçı varmış. İşi, yolcuları kayığıyla nehrin bir tarafından diğer tarafına geçirmekmiş. Adamın kayığının küreklerinin birinde “inanç” diğerinde “çalışmak” yazıyormuş. Bu sözleri küreklere niçin yazdığını soranlara, “Nehirden geçmek için her iki küreğe de ihtiyacım var. Çalışmaksızın inanç, inanç olmadan da çalışmak bir işe yaramaz. Bunlardan birinin eksikliği tek kürekle kayığı yürütmeye çalışmak gibidir. O da kendi etrafında döner. Hedefe asla ulaşamaz. Başarıya ulaşmak için bunların ikisine de ihtiyacımız vardır. Yoksa olduğumuz yerde döner dururuz. Hedefe bir türlü ulaşmayız!” demiş.
Sevgili gençler  hedefinize ulaşmaya İnşallah az bir zaman kaldı. Çalıştınız emek harcadınız artık kendinize inanmakla da bu işi tamamlama vakti gelmiştir.  

Birkaç somut önerimde olacak
Sevgili gençler Son 1 hafta yeni konu öğrenmeye çalışmayın. Öğrenme süreç işidir.
Son bir hafta öğrenmede çekilen zorluk kaygıya yol açabilir. Yeni konu öğrenmekten ziyade deneme çözmek eksik konuları telafi etmek ve tekrar yapmak daha faydalıdır.

Sınav dönemi yaklaştıkça uyku sorunları da artabiliyor.. Gece verimli bir uyku uyumadığınızda gündüzü de gerektiği gibi değerlendiremiyorsunuz.  Yaşanılan sorun uyuyamamak ya da uykunun kalitesinin yeterli olmamasıdır. Bu yüzden uyku saatlerini bu kalan zamanda  düzene koymalı, aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya dikkat etmelisiniz.
Sınava gireceğiniz yeri önceden görün. Sınav yerinizi önceden görmeniz kısmen de olsa sınav günü sizi rahatlatacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Son Yazılar
İnstagram Sayfamızı takip Edin!
instagram 2020yksrehberlik 300x77 - 2020 YKS'ye Son Hafta Kala Ne Yapılmalı? TYT AYT Sona Hafta Önerileri
Kategoriler