YKS, Ders Çalışma, Motivasyon, Kişisel Gelişim Videoları, Hangi Bölüm Kaçnet.org

2021 YKS Başvurusu nasıl Yapılır?

Herkese selamlar. YKS başvuru tarihi dün başladı ve ve 2 Mart 2021’e kadar devam edecek. Üç ayrı oturumda gerçekleştirilecek olan sınavda her bir oturum için 90 TL başvuru ücreti ödeyecek.

İlk olarak ÖSYM aday işlemleri sayfasına giriyoruz buradan ÖSYM şifremizle giriş yapabiliriz. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafınız varsa başvurunuzu yapabilirisiniz. Eğer ÖSYM şifremiz yoksa e-Devlet şifresi ve fotoğraflı  kimlik kartınız varsa e-Devlet ile kayıt ol kısmından giriş yapabiliriz.

 Fotoğraflı Kimlik kartınız yoksa ve ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde de geçerli bir fotoğrafı bulunmuyorsa  2021-YKS başvurusunu, sınava başvuru süresi içinde (4 Şubat-2 Mart 2021) bir başvuru merkezinden yapmanız gerekiyor.

Sisteme giriş yaptıktan sonra ilk yapmanız gereken HES kodunu girmeniz. HES kodumuzu buraya giriyoruz. Hayat eve sığar uygulamasıyla, SMS ya da e-Devlet üzerinden HES kodumuzu alabiliriz. 2021 YKS butonuna tıklıyoruz karşımıza kimlik bilgileri geliyor. Kontrol ettikten sonra sonraki adım diyoruz. Adres ve iletişim bilgileri geliyor bu kısmı kontrol ediyoruz. Sonraki adıma tıklıyoruz eğitim bilgileri kısmı geliyor eğer doğruysa yine devam ediyoruz bir hata söz konusuysa okulla iletişime geçmeniz gerekiyor sınava ilişkin bilgiler kısmında İlk olarak öğrenim bilgileri durumu ve kod seçimi var.

 12. sınıfta iseniz bir ortaöğretim Kurumu‘nun son sınıfında okumaktayım diyeceksiniz eğer mezunsanız geçen sene yerleşmediyseniz bir ortaöğretim kurumundan mezun olduktan sonra herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşmedim diyeceksiniz. kendimize uygun işaretlemeyi buradan seçiyoruz sonrasında sınav merkezi seçmemiz gerekiyor. Sınav merkezi seçiminde iki tane sınav merkezi seçmemiz gerekiyor ikisi de birbirinden farklı adres  olacak ama genelde ilk seçtigimiz adrese yakın bir yer sınav merkezi olarak çıkıyor. Sınav merkezi seçimini yaptıktan sonra ortaöğretim zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersini aldıysanız burayı işaretliyorsunuz. Almadıysanız ortaöğretim zorunlu din kültürü ve ahlak dersi almadım butonunu işaretliyorsunuz. YKS’nin hiçbir oturuma girmeden 2020 TYT puanınızı kullanmak istiyorsanız burayı işaretlemeniz gerekirior. 2020-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan, 2021-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden 2021-YKS yerleştirme işlemlerinde 2020-TYT puanını kullanmak isteyen adaylar ile 2021 yılında sadece “Özel Yetenek Sınavı” sonuçlarına göre öğrenci alacak yükseköğretim programlarına başvurmak isteyen adayların, 2020-TYT Dönüştürülmüş Puanlarının hesaplanabilmesi için başvuru süresi içinde 2021-YKS başvurularını yapmaları gerekmektedir.

2021 TYT’de girebilirsiniz hangisi yüksekse ÖSYM otomatik olarak onu hesaplıyor Kılavuz koşullarını okudum kabul ediyorum diyoruz. Sonrasında yabancı dil seçimi var yabancı dil seçimimizi yapıyoruz kılavuz koşullarını okudum kabul ediyorum butonuna tıklıyoruz. Sonrasında Şehit gazi yakınlık durumu var böyle bir durum varsa sol menüden girebilirsiniz. Sonraki adımda oturum seçimi var istediğiniz oturuma girebiliyorsunuz burada oturumlarımızı seçiyoruz.

Sonraki adımda sağlık durumuna bakıyoruz devam diyoruz önizleme ve onay başvuru kontrol önizlemeyi tıklıyoruz burada bilgilerimizi kontrol ediyoruz başvurularımız doğruysa bilgilerimiz doğruysa onayla butonuna tıklıyoruz ve işlemimizi tamamlıyoruz başvurumuzu yaptık hayırlı olsun. Başvuru ücretini ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından,  internet bankacılığı üzerinden veya bankamatikler üzerinden yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Son Yazılar
İnstagram Sayfamızı takip Edin!
instagram 2020yksrehberlik 300x77 - 2021 YKS Başvurusu nasıl Yapılır?
Kategoriler