YKS, Ders Çalışma, Motivasyon, Kişisel Gelişim Videoları, Hangi Bölüm Kaçnet.org

Deneme Nasıl Çözülmeli?

Deneme Nasıl Çözülmeli?

1.Sayfaları kontrol edin

Denemeye başlamadan birkaç dakika önce tıpkı sınavdaymış gibi kitapçığın sayfalarını kontrol edin. Ancak bu kez sorulara da göz atın. Beyin sayfayı bütün olarak algıladığı için deneme başladığında sorulara yabancılık çekmeyeceksiniz. Benden duymuş olmayın ama sınava kadar buna alışsanız iyi olur. Çünkü bu alışkanlık size en az üç soru yaptıracak.

2. Tüm soruları mutlaka okuyun

Daha sorunun başını okur okumaz ‘ben bunu yapamam’ diye pes etmeyin. Beynimiz bilgisayar gibidir ve siz diğer soruları çözerken beyin okuduğunuz ancak yapamadığınız soruların cevaplarını geri planda arayacaktır. Yine buna da sınava kadar alışmanız sizin yararınıza olacaktır.

3. Süreniz biter bitmez kitapçığı kapatın.

Nasıl olsa bu bir deneme diye süreyi aşarak yaptığınız her net sizi kandırmaktan başka bir işe yaramayacak ve gerçek sınavda kimse size ek süre vermeyecek.

4. Deneme analizi yapın.

Deneme çözümünden sonra o denemenin analizini yapın. Eğer çözdüğünüz denemenin analizini yaparsanız bu sizi bir sonraki denemeye hazırlar. Sınavınız bittikten sonra netlerinizi kontrol edin, yanlış sayılarınızı tespit edin, yanlışlarınızın hangi konulardan olduğunu bulun ve kendinize bir çalışma programı oluşturup bir sonraki denemenize kadar o konulara yoğunlaşın. Zaman içinde netlerinizde artış olduğunu göreceksiniz.

5. Turlama tekniği kullanın.

Soruları çözerken sıralı şekilde gitmeye çalışmayın. Zor soruya denk geldiğiniz an işaretleyip diğer sorularla devam edin. Soruları çözerken zorluklarını da kendi içinde ayırabilirseniz tekrar çözmek için geri döndüğünüzde zaman kazanırsınız. Biraz kafa karıştıran bir yöntem gibi gelebilir ama sürekli deneme çözerek zamanla sorulara göz gezdirirken bile zorluk derecelerini aklınızda ayırabileceksiniz.


6.Deneme takip çizelgesine denemedeki doğru ve yanlış netlerinizi yazın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Son Yazılar
İnstagram Sayfamızı takip Edin!
instagram 2020yksrehberlik 300x77 - Deneme Nasıl Çözülmeli?
Kategoriler