YKS, Ders Çalışma, Motivasyon, Kişisel Gelişim Videoları, Hangi Bölüm Kaçnet.org

Derse Başlayamama Erteleme Sorunu Olanlara Öneriler

Derse Başlayamama Erteleme Sorunu Olanlara Öneriler

   Erteleme, sonucun olumsuz olacağını bile bile çalışmayı sürekli veya bazen geciktirme eğilimi olarak tanımlanıyor ve günümüzde  giderek artan bir sorun. Bu yazımızda erteleme sorunu ile nasıl baş edilir? Bunu ele alacağım.
       Sevgili Gençler; salgın sürecinde ki uzaktan eğitim koşulları  öğrencilerin daha çok sorumluluk almasını, kendini ve zamanı yönetmesini, davranışlarını kontrol etmesini, odağına hükmetmesini, kendi başına bir düzen oluşturmasını gerektiriyor. Öte yandan öz kontrolü zorlaştıran sosyal medya, bilgisayar ve telefon oyunları, dizi filmlere vb. çeldiricilere sınırlı sürede zaman ayırmayı da gerektiriyor.
      Önce şu oyunu oynayayım sonra derse başlarım. Oyun bitince, dersin acelesi yok şu filmi  bir seyredeyim, ” Film bitince de  “Instagram’da arkadaşlara bir göz atıp çıkayım derken bir de bakmışsın saat ilerlemiş. Bu şekilde çalışmalarını erteleyen, bugün geç oldu yarın yaparım diyen öğrencilerin sayısı hiç de az değil. Buna benzer hikayeyi yetişkinlerde yaşıyor.  Bu erteleme sorunu yüzünden önemli işlerine başlayamıyorlar  ve bitiremiyorlar. Aldığı kitabı bitiren insanların sayısı çok az. Bir hevesle alınıyor fakat erteleme yüzünden bir türlü bitirilemiyor.
      Yapacakları işleri  erteleyen insanlar daha çok o andaki duygularına göre kendilerini iyi hissettirecek davranışlara ve anlık hazlara yöneliyor ve bu anlık hazlar söz konusu olduğunda bu işler hiç ertelenmiyor. Hatta zamanın nasıl geçtiği anlaşılmıyor bile. İnstagramda, facebookta gereksiz  zaman geçiren, bilgisayar oyunu oynayan bir kişi için zaman algısıda değişiyor. Sanki zaman hiç geçmemiş gibi geliyor.  Bu durum alışkanlık haline gelmeye başladığında öz disiplin ve, öz kontrolde aşınmaya başlıyor. Öz kontrolü iyi olan, iradesi güçlü olan  kişiler, yakın zamandaki küçük sıkıntıları uzun zaman sonra olacak büyük sıkıntılara tercih ederler. Ya da uzaktaki büyük başarıyı, büyük ödülü hazzı, şimdiki küçük ödüle hazza tercih eder. Sınava çalışan öğrenci bu çalışmasının ödülünü 9 ay sonra alacak olmasına rağmen anlık hazlarını erteyebiliyor. Sınava çalışmaya büyük bir istekle başlayan kimi  öğrencilerde bu çalışmasının ödülünü geç alacağını  9 ay sonra  alacağını düşündüğü için  enerjisini onunla alakalı işe vermiyor. Hazzı ödülü peşin olan şu andaki oyalayıcı işlere yöneliyor.

        “Biraz sonra”, “yarın yaparım”, “acelesi yok”, “daha vakit var” diyerek işlerini çalışmasını erteleyen öğrencilerin sınav yaklaştığında stres durumları da artıyor.

        Zamanında yapmadığımız ertelediğimiz çalışmalar işler bizim  enerjimizi alır. Yapılmayan işler çalışmalar bir tarafta birikir ve arka planda zihni meşgul ederek enerjimizi tüketir. Yapılmayan işler  arka planda çalışan bir program gibidir. Cep telefonunda açtığımız programları kapatmadığımızda arka planda  çalışır ve cep telefonunun şarjının erken bitmesine neden olur.  Şarjımızın bitmemesi ve enerjimizin yüksek olması için  Atalarımızın söylediği “Bugünün işini yarına bırakma” sözüne kulak verip harekette bereket var deyip ertelemeyeceğiz günlük haftalık  yapmamız gereken çalışmaları yapacağız.

        Başlamak işin yarısıdır sözü öylesine söylenmiş bir söz değil. Başlamak işin yarısıdır sonrası zaten yapılır. Uzaya gönderilen  uzay araçlarında kullanılan yakıtın yarısı başlangıçta kalkış da kullanılıyor gerisi de belki 1-2 yıl kullanılıyor o uzay aracına yetiyor. Bozulmuş bir arabayı hareket ettirmek istediğimizde ilk başta zorlanırız. Hareket ettirdiğimizde işimiz kolaylaşır. Az bir güçle arabayı hızlandırırız.  Biz de başlarsak işin yarısını zorlandığımız  güç olan kısmını yapmış oluyoruz başarmış oluyoruz.  Onun için Ben başlayacağım ve işin yarısını yapmış olacağım diye kendimize telkinde bulunmamız önemli.
        Yapacağınız işleri çalışmaları sürekli ertelerseniz kendi kendinize olan güveninizi kaybedersiniz. Yapamadığınız işler için bahaneler üretmek kendinize olan güven duygusunu aşındırıyor.  Ben bu işi yapacağım deyip bir işi yaptığınızda tamamladığınızda kendinize olan güven duygunuz tazelenir. Bu konular bu yıl bitecek ve yıl sonunda sınava gireceksiniz o zaman bu konuları belirleyip şimdiden bitirmeye çalışın bugünün işini yarına bırakmayın bıraktığın zaman o iş birikir yarınlarda ise çok iş olur ve bizim yarınlardaki durumumuz o işleri yapmaya yetmezBir işi sevmedikçe erteleme alışkanlığı artar bir işi sevdikçe erteleme alışkanlığı azalır. Ders çalışmayı sevmiyorsanız ders çalışmayı sürekli ertelersiniz. Ders çalışmayı severseniz erteleme alışkanlığınız azalır. Çok severseniz erteleme alışkanlığı tamamen ortadan kalkar.  Sevdiğin işi yapamıyorsan yaptığın işi seveceksin sözü çok doğru bir söz.  Bunu nasıl yapacağız. Araştırmalar bize şunu gösterdi. Erteleme alışkanlığını azalttıkça işi sevmeye başlıyoruz. Örneğin  her gün fizik çalışman gerekiyor 20 fizik sorusu çözmen gerekiyor eğer her gün fizik sorusu çözmeyi ertelersen o işi sevmemeye başlıyorsun ama ertelemezsen erteleme alışkanlığını azaltırsan her gün çözmen gereken 20 soruyu çözersen o dersi sevmeye başlıyorsun.  ve bu durum alışkanlık haline geliyor.

         Sevgili dostlar şifre  burada bir işi sevmedikçe erteleme alışkanlığımız artıyor ama erteleme alışkanlığımızı da ortadan kaldırırsak irademizin hakkını verirsek ertelemezsek ve o işi yaparsak zamanla o işi sevmeye başlıyoruz. Mutlu oluyoruz  daha çok motive oluyoruz. Bunu deneyimleyen bir çok öğrencimiz oldu.

         Tamda burada size bir teknik önereceğim. Bu tekniğin adı pomodoro tekniği. 25 dakika ders çalışıyorsun 5 dakika ara veriyorsun.  Bu uygulamayla  işi bitirmeye odaklanıyorsun iş daha yapılabilir hale geliyor.  Zihnin  konsantre olmak ve sevmediği işi yapmak için 20 dakika süreye ihtiyaç var o 20 dakikalık süre geçtiğinde ders çalışmanın verdiği isteksizlikten  kurtuluyorsun. Böylelikle sevmediğin işe konsantre oluyorsun ve akışta olarak işi yapıyorsun. Bu  25 dakikanın sonunda kendine ödül verebilirsin ne yapmaktan hoşlanıyorsan 5 dakika zaman ayırabilirsin. Bu şekilde 4 pomodoro uygulanabilir ve bitiminde 30 dk ara verilir. Bu çalışmalarla elde edilen küçük başarılar, çabayı pekiştiriyor. Çaba çabayı çeker kaidesince bir kere form tutan kaslar, kondisyonunu hemen kaybetmek istemez ve daha iyisine doğru hareket eder. O işi başarabileceğine olan inancını içselleştirir. Bir işi başarabileceğine inancın varsa da işi ertelemezsin.

          Hayatta doğru olan çoğu şeyi biliyoruz ama yapmıyoruz. Bilmek çok önemli değil önemli olan düşünmeden harekete geçmek. Sınava çalışması gerektiğini herkes biliyor ama farkı oluşturan nedir?  Şimdi yapmaktır, Şuan harekete geçmektir, Ertelememektir. Önce ilham gelir sonra şiir yazılmaz. Şiir yazarken o işe yoğunlaştıktan sonra ilham gelir. Motivasyonda böyledir. Çok motive olupta kitap okumuyoruz. Okumaya başladığımızda motivasyon arkadan geliyor. Motive olupta ders çalışmıyorsun ders çalışmaya başlayınca motivasyonun çoğu arkadan  geliyor.
Hayatta iki şeyi biriktiremeyiz zaman ve enerji. Şimdi yapman gerekeni yapmadığında yarın daha fazla zaman verilmeyecek. Bugün yapman gerekeni yapmadığında yarın daha çok enerjik olmayacaksın. Bir gün yaparım deme şimdi yap. Sen zamanı ertelersen zamanda seni erteler. Onun için zaman bizim en değerli hazinemiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Son Yazılar
İnstagram Sayfamızı takip Edin!
instagram 2020yksrehberlik 300x77 - Derse Başlayamama Erteleme Sorunu Olanlara Öneriler
Kategoriler