YKS, Ders Çalışma, Motivasyon, Kişisel Gelişim Videoları, Hangi Bölüm Kaçnet.org

LGS Tercihlerinde İl Geneli Yüzdelik Dilimi Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?

LGS Tercihlerinde İl Yüzdelik Dilimi Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?

Yüzdelik dilim bir orandır. Bir sınava 100.000 kişi girdi diyelim. Adayın yüzdelik dilimi de %5 olsun. Bu aday girdiği sınavda yaklaşık 5000. olmuştur.  Yani; (100.000 x 5 / 100 = 5000

LGS yüzdelik dilimi, sınava giren öğrencilerin genel sıralamasının yüzde olarak ifade edilmesidir.

Türkiye Geneli Yüzdelik Dilim Nedir ?

Türkiye geneli yüzdelik dilim, LGS sınavındaki Türkiye geneli sıralamanızın yüzde olarak ifade edilmiş halidir. Türkiye geneli yüzdelik dilimlere göre tercih yapmak daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

İl Geneli Yüzdelik Dilim Nedir ?

İl geneli yüzdelik dilim ise, sınavdaki il geneli sıralamanızın yüzde olarak ifade edilmiş şeklidir. Eğer tercih edeceğiniz okul çoğunlukla bulunduğunuz ilden öğrenci alıyor, diğer şehirlerden öğrenci almıyor ise il geneli yüzdelik dilime göre tercih yapabilirsiniz. Çünkü Türkiye’nin diğer illerinde yaşayan öğrenciler tercih edeceğiniz okula yerleşmede sizin rakibiniz olmamış oluyor.

Bu durum Türkiye genelinde bir istisnai durum teşkil etmektedir. Onun için tercih yapacak öğrencilere genel anlamda Türkiye geneli yüzdelik dilimlere göre tercih yapmaları tavsiye edilmektedir.

Yüzdelik Dilim Neden Önemli ?

Her yıl, her sınavın zorluk derecesi farklı olabilmekte. Bunun ötesinde her sene farklı parametreler de puanları etkileyebilmekte.

Örneğin; bu sene 1 milyon 472 bin kişi sınava girdi. 2019 yılında bu sayı 1 milyon 30 bindi.

Geçen yıl 139 bin 120 olan kontenjan bu yıl yaklaşık yüzde 53 artışla 213 bin 128 oldu. Bu değişkenlerde puanlara ve yüzdelik dilimlere etki edecektir.

 Yüzdelik dilimler oransal bir ifade olduğu için büyük oynamalar olmaz. Yani tercih yaparken daha önemli bir kriterdir. Yani kolay bir sınavda 495 puan ile %1 lik dilime girdik diyelim, normal bir sınavda 480 ile 1’lik dilime girdik. Zor bir sınavda da 460 ile %1’lik dilime girdik. Gördüğünüz gibi aldığımız puanlar farklı fakat yüzdelik dilimlerimiz aynı. Çünkü önemli olan genel sıralamadır. Sınavda kaçıncı olduğumuzdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Son Yazılar
İnstagram Sayfamızı takip Edin!
instagram 2020yksrehberlik 300x77 - LGS Tercihlerinde İl Geneli Yüzdelik Dilimi Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?
Kategoriler