YKS, Ders Çalışma, Motivasyon, Kişisel Gelişim Videoları, Hangi Bölüm Kaçnet.org

Sınav Anında Heyecan Nasıl Giderilir? Sınav sırasında kaygınızı stresinizi azaltın 2020 YKS

Sınav Anında Heyecan Nasıl Giderilir? Sınav sırasında kaygınızı stresinizi azaltın 2020 YKS

Sınav Anında Heyecan Nasıl Giderilir? Sınav sırasında kaygınızı stresinizi azaltın. Sınav sırasında sınav kaygısını azaltmak için neler yapılması gerekir? Sınav heyecanını yenmek için ne yapmalı?, Sınav esnasında nasıl rahatlarım?, Sınav öncesi heyecanımı nasıl yenerim?

Sınav Anında Yapılması Gerekenler:
Oturduğunuz yerde sınav başlayana kadar 5-10 defa nefes egzersizi yapın.  Nefesinizi aldıktan sonra kısa bir süre bekleyin, nefesinizi yavaş yavaş aldığınız sürenin iki katı süre içerisinde bırakın ve bunu yaparken soluk alışverişinize odaklanın. Nefes alırken dikkat ve konsantrasyonunuzun geliştiğini ve nefes verirken de olumsuz düşüncelerin zihninizden uzaklaştığını düşünün.
Allahın izniyle soruları yapabilirim diye kendinize telkin bulunun. Dua edin. Herkesin, sizin durumunuzda olduğunu anımsayın.

     Sınav başlamadan önce ve sınavda yaşadığınız heyecan  yaşanması gereken doğal bir heyecandır.

Sınava hiç çalışmamış bir kişi heyecan yaşamazken sınava 1 yıl boyunca çalışmış bir kişi bu heyecanı yaşayacaktır.  Bu heyecan sınavın öneminden ve verdiğiniz emekten alın terinden kaynaklanan  bir heyecandır. Onun için sevgili gençler sınav öncesinde sınav anında belli bir süre  Eliniz, bacaklarınız titreyebilir, kalbiniz hızlı atabilir, terleyebilirsiniz.  Böyle bir durumda bunun doğal olduğunu kabul edin ve sınav başladığında sadece soruya odaklanın ve sorularla baş başa kalın.
 Burada bazı öğrencilerimiz düşünme hatası yapıyor. Nedir bu düşünme hatası   bu yaşadıkları heyecanı ve bu heyecanın fiziksel belirtilerini doğal bir durum olarak görmüyor. Anormal bir durum yaşadıklarını ve bu heyecan durumunun geçmeyeceğini düşünüp bu duruma aşırı odaklanılıyor. Böyle bir durumda zihinsel konsantrasyon bozuluyor. Halbuki bu durumun doğal bir durum olduğu kabul edilse,  düşüncelere, bedensel tepkilere değilde sadece sorulara odaklanılsa birkaç soru sonrasında bu heyecan ve tepkiler kendiliğinden geçecek ve yüksek bir odaklanmayla soruların çözümüne devam edilecektir.
 Onun için sevgili gençler Testlerin çözümünde, daha önce deneme sınavlarında izlediğiniz ve başarılı olduğunuz sırayı izleyin. Böylece hem  kendinize  olan güveniniz artar hem de heyecanınızın ve fiziksel tepkilerinizin yatışmasını sağlayarak sınavın ilk dakikalarını daha verimli kullanmış olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Son Yazılar
İnstagram Sayfamızı takip Edin!
instagram 2020yksrehberlik 300x77 - Sınav Anında Heyecan Nasıl Giderilir? Sınav sırasında kaygınızı stresinizi azaltın 2020 YKS
Kategoriler