YKS, Ders Çalışma, Motivasyon, Kişisel Gelişim Videoları, Hangi Bölüm Kaçnet.org

Sınav Esnasında Test/Soru Çözme Teknikleri, Sınav Taktikleri

Sınav Esnasında Test/Soru Çözme Teknikleri, Sınav Taktikleri

Sınav Esnasında Test/Soru Çözme Teknikleri, Sınav Taktikleri , Sınav anı taktikleri

Onun için sevgili geçler Testlerin çözümünde, daha önce deneme sınavlarında izlediğiniz ve başarılı olduğunuz sırayı izleyin. Böylece hem  kendinize  olan güveniniz artar hem de heyecanınızın ve fiziksel tepkilerinizin yatışmasını sağlayarak sınavın ilk dakikalarını daha verimli kullanmış olursunuz.

   Soru kökünü çok dikkatli okuyun. Yanlışların çoğu, soruyu iyi anlayamamaktan kaynaklanıyor. Sınavda bazı soru kökleri; hangisi …. değildir” , hangisinde…. yoktur, hangisinde en azdır. ?hangisi ….. olamaz? şeklinde olumsuz olarak verilmektedir. Genelde olumlu soru cümlelerine alışkın olan öğrenci, olumsuz soru kökünü olumlu gibi okuyabilir ve çözebileceği bir soruyu yanlış yanıtlayabilir. Onun için soru cümlesinin yüklemine dikkat ediniz. Bu nedenle acele etmeden, önce soruyu iyi anlamaya çalışın.

Turlama tekniğini kullanın: Tüm seçme sınavlarında öğrenciler arasında en iyileri ayırmak için çok güç sorular da vardır. Bu nedenle tüm soruları doğru yanıtlayamamanın doğal olduğunu kabul edin ve yanıtlayamadığınız sorularla karşılaştığınızda güveninizi kaybetmeyin. Bu tarz sorularla cedelleşmeyi inatlaşmayı bırakıp sorunun yanına bir işaret koyarak diğer soruya geçin vaktiniz kalırsa o soruya tekrar geri dönebilirsiniz.

Bulduğunuz ve doğruluğundan emin olduğunuz yanıtları cevap kâğıdınıza biriktirmeden düzgün ve doğru bir şekilde işaretleyin.
Dikkatinizin sınav boyunca kesilmemesi mümkün değildir. Zaman zaman zihninizin dağıldığını hissederseniz, soruyu tekrar tekrar okuma gereğini duymaya başlarsanız, bir süre kalemi bırakın, gözlerinizi kapatın ve derin bir nefes alın. 10- 15 saniyelik bir dinlenme egzersizi, sınava tekrar dikkatinizi vermenize yardımcı olacaktır.

Kolay sorularda pimpiriklenmeyin. Soruda sizden ne isteniyorsa ne eksik, ne fazla isteneni düşünmelisiniz. Bazı sorular sizin için çok kolay gelir ve cevabın böyle kolay bir şık olamayacağını düşünürsünüz. Oysa bazen böyle kolay sorular sormak da bu işin tekniğinin bir parçasıdır.

Sorulara vereceğiniz yanıtları cevap kâğıdınızdaki doğru yerlerine (kaydırma yapmadan) kodlayın. Kodlama yaparken yuvarlağın içini iyice doldurun, dışına da taşırmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Son Yazılar
İnstagram Sayfamızı takip Edin!
instagram 2020yksrehberlik 300x77 - Sınav Esnasında Test/Soru Çözme Teknikleri, Sınav Taktikleri
Kategoriler