YKS, Ders Çalışma, Motivasyon, Kişisel Gelişim Videoları, Hangi Bölüm Kaçnet.org

Yazılı Sınavlarında Nasıl Başarılı Olunur?

Yazılı Sınavlarında Nasıl Başarılı Olunur?

Yazılı Sınavlarında Nasıl Başarılı Olunur?

     Diploma Puanı, YKS puanının hesaplanmasında önemli bir yere sahiptir. Diploma puanının belirlenmesinde de en büyük pay yazılı sınavlarıdır.

     Yazılı sınavlara hazırlıkta yapılan yaygın hata hazırlığın son güne bırakılmasıdır.  Öğrencilerin yazılı sınavlarda başarılı olması son gün çalışılarak değil, disiplinli ve düzenli bir çalışma ile mümkün olmaktadır.

     Öğrenilen bilgilerin kalıcı hale gelmesi için bilgilerin özümsenmesi ve yorumlama işleminden geçmesi gerekir. Yazılıdan bir gün önce saatlerce çalışmak konuyu özümsemek için yeterli değildir. .Yazılı soruları en iyi şekilde çözebilmek için konuları günlere bölerek önceden çalışmak konunun akılda kalıcılığını arttıracaktır.

Yazılı Sınavlar İçin Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Etkili Ders Dinlemek: Yazılı sınavlarına verimli bir şekilde çalışmanın temeli, dersi iyi bir şekilde dinlemekten geçmektedir. Etkili bir ders dinlemesi için, öncelikle o derse konsantre olmak gerekmektedir. Zihninizi bu derse hazırlamalısınız. Dersin niteliğine göre önemli bilgileri not almak ve altını çizmek, ders esnasında zihnin dağılmasını engeller. Bununla birlikte, derse gelmeden önce derste işlenecek konuyu gözden geçirmek de konu ile ilgili ön bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Etkili Çalışma Programı Yapmak: Yazılı sınavlarına etkili ve etkin bir şekilde çalışmanın bir diğer önemli hususu ise çalışma programından geçmektedir. Amaçlarınıza en uygun çalışma planını hazırlamanız başarı için önemlidir. Ders bitiminden sonra yapılacak bu programla yazılı soruları en iyi şekilde cevaplamak mümkündür. Etkili bir program için öncelikle dersten sonra kaç saat çalışılacağının belirlenmesi gerekmektedir. Yazılı soruları yapabilmek için her gün aynı saatlerde çalışmak, çalışma saatleri konusunda belli bir disiplin oluşturulmasını sağlayacaktır.

Ayrıca yatmadan önce ertesi gün işlenecek konularla ilgili tekrar yapmak da konunun kalıcılığını arttıracaktır. Bununla birlikte, yazılı soruları cevaplamada başarının anahtarı tekrardan geçmektedir. Her gün tekrar etmek konunun kalıcı olmasını sağlayacaktır. Çalışma programında günlük tekrara yer verebileceğiniz gibi haftalık ve aylık tekrara da yer verilebilir. Konu tekrarı yaparken sesli ve yazarak tekrar etmek, konunun kalıcılığını arttıracaktı.

Soru Çözmek: Yazılı sınavlara hazırlık için bol bol soru çözmek, konunun iyi anlaşılıp anlaşılmadığını test etmeniz için iyi bir fırsattır. Böylece, hem kendinizi sınayabilir hem de eksiklerini tespit edebilirsiniz.  Ayrıca sınavda sorulan yazılı soruları cevaplayabilmek için ne kadar çok soru çözülürse konunun kalıcılığı o oranda artacaktır. Soru çözerken birçok kaynaktan yararlanmak da konulara farklı bir açıdan bakabilmenizi sağlayacaktır. Öğrencilerin her konuya özel soru çözmesi, konunun öğrenilmesini ve bilginin sorgulanarak yorumlanmasını sağlayacaktır. Böylece, öğrenme kolaylaşacaktır.

Yazılı akşamı, sadece gözden geçirme işlemi yapılır.

                                                                                                                                                        

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Son Yazılar
İnstagram Sayfamızı takip Edin!
instagram 2020yksrehberlik 300x77 - Yazılı Sınavlarında Nasıl Başarılı Olunur?
Kategoriler